1 Şubat 2008 Cuma

ÇİLEK AROMALI CHEESECAKE (PEYKEK)


İlk tatlı kaçamağımız cheesecake...
Çilek aromasını en fazla sevdiğim meyve, cheesecake ise benim favori tatlım, hem farklı lezzetlerde yapabiliyorsunuz, hem de farklı soslarla tatlandırabiliyorsunuz. Bu tarifte iki güzel tat birarada. Ben cheesecake'i temel bir tariften farklılaştırmalarla yapıyorum. Çilek aromalı cheesecake'i de tarifteki nişasta miktarını azaltıp, çilekli puding karışımı ekleyerek yaptım. Mevsim çilekleri çıkmadığı için içine taze çilek koymadım, sadece serviste kullandım.

Malzemeler:

-500 gr. krem peynir
- 3/4 bardak toz şeker
-4 tatlı kaşığı mısır nişastası
-3 iri boy yumurta
-1 paket krema
-1 paket çilekli puding
-1 paket yulaflı bisküvi
-100 gr tereyağı

Yapılışı:

Öncelikle cheesecake'in bisküvi tabanını hazırlıyoruz. Bisküvileri mutfak robotunda ya da döverek kırıntı haline getiriyoruz ve erittiğimiz tereyağı ile iyice karıştırıyoruz. Ben kalp şeklinde kalıp kullandım, 20-22 cm'lik kelepçeli kalıpları kullanabilirsiniz. Kalıbının kenarlarını fırça yardımıyla yağlayıp, tabanına pişirme kağıdı yerleştiriyoruz. Bisküvi karışımını kek kalıbının tabanına boşaltıp, her tarafta eşit yüksekliğe gelecek şekilde bastırıyoruz ve buzdolabına kaldırıyoruz.
Karıştırma kabımıza krem peyniri, mısır nişastası, toz halindeki çilekli puding karışımını ve toz şekeri ekleyip mikser ile çırparak kalın bir krema kıvamına getiriyoruz. Yumurtaları birer birer bu karışımın içine kırarak çırpmaya devam ediyoruz. Bu aşamada dikkat etmemiz gereken şey, yumurtaları çok fazla çırpmamak, aksi halde kekimizin üstünde pişerken çatlaklar oluşabilir. Son olarak kremayı da bu karışıma ekleyip karıştırdıktan sonra kek kalıbının içindeki bisküvi tabanının üzerine döküyoruz.
Önceden 1750C ısıya getirdiğimiz fırında yaklaşık 10 dakika kadar pişirip, 10 dakika dolunca fırının ısısını 900C'ye düşürüyoruz ve bu düşük ısıda yaklaşık 60-70 dakika daha pişirmeye devam ediyoruz. Kekin tam ortası ıslak veya parlak değilse pişmiş demektir. Cheesecake'miz oda ısısına gelince buzdolabına koyup, üstünü kapatmaksızın bir gece bekletiyoruz. Sonra üst dekorasyonunu yapabiliriz. Ben cheesecake'in üzerini eritilmiş beyaz çikolata ile kapladıktan sonra, pembe gıda boyası ile çok az renklendirdiğim beyaz çikolatayla geçişler yaptım.(Gıda boyası ilavesiyle beyaz çikolata çabucak donduğu için istediğim desenleri maalesef oluşturamadım) Servis yaparken yanına çilek koydum. Cheesecake ile ilgili bir püf noktada bekledikçe tadının yerleşip, lezzetinin artması. Bu nedenle ben genelde 2 gün önceden yapmaya gayret ediyorum. Afiyet olsun...

Hiç yorum yok: